آخرین خبرها
خانه / تازه های IT / وقتی که گلوله ها به دنبال دشمن می دوند!(فشنگ های کامپیوتری آمدند)
وقتی که گلوله ها به دنبال دشمن می دوند!(فشنگ های کامپیوتری آمدند)

وقتی که گلوله ها به دنبال دشمن می دوند!(فشنگ های کامپیوتری آمدند)

همانطور که می دانید،صنایع نظامی همواره توام با فناوری های الکترونیکی و کامپیوتری هستند.به عبارت بهتر اگر مهندسی کامپیوتر و الکترونیک را از علوم نظامی کنار بگذاریم،تنها مقداری آهن و مهمات خواهیم داشت!هم اکنون شما را با یک اختراع آشنا خواهیم کرد به به طور حتم هر بیننده ایی را تحت تاثیر قرار می دهد.

آی تی آفرین :

در میادین جنگ نیروهای زبده تک تیرانداز عامل خطرناک و بازدارنده ای برای دشمنان به حساب می آیند.اما عواملی دیگری هم هستند که بر کار و دقت نیروهای تک تیرانداز در میادین جنگ و نبرد اثرات منفی میگذارد مانند وجود گرد و خاک ، وزش باد، رطوبت هوا و ریزش قطرات باران ، البته حرکت دائم و جابجائی نیروهای دشمن را هم نباید از نظر دور داشت. کارشناسان از مدتهای قبل در روی پروژه فشنگهای هدایت شوند سلاحها نیروهای تکتیرانداز کار میکردند و کمپانی امریکائی “دارپا” DARPA موفق به ساختن گلوله هدایت شونده مخصوص اسلحه نیروهای تک تیرانداز گردیدند ، کمپانی دارپا نوع جدیدی از فشنگهای هدایت شونده را با کالیبر ۵۰ اینچی(۱۲٫۷میلیمتری) در میادین تیر با موفقیت به سمت هدفی شلیک و هدایت کردند. فشنگ DARPA به شکل راکت مینیاتوری هدایت شونده ای است که در قالب مرمی فشنگ جاسازی و طراحی گردیده است و نمونه مورد آزمایش در پوکه فشنگ کالیبر۵۰ جایگذاری شده است و این مرمی در حقیقت مینی راکت هدایت شونده ای است با طول تقریبا” ۱۰ سانتیمتر که با سیستم هدایت شونده EXACTO (Extreme Accuracy Tasked Ordnance)  به سوی هدف هدایت و روانه می شود. سیستم هدایت شونده مرمی دارپا اپتیک الکترونی است و در شرایط میادین جنگ و نبرد امکان سیر پرواز گلوله DARPA را تا رسیدن و برخورد به هدف تعقیب و تنظیم  میکند و امکان اصابت گلوله به هدف را تا ۱۰۰درصد تضمین میکند. مرمی دراپا در میادین جنگ و در هنگام مواجه با هدفهای ثابت و همچنین هدفهای متحرکی که در شرایطی جنگی و محیطهای نامناسب جوی می باشند توانائی بالا در برخورد به آنها را دارد.

سیستم هدایت کننده پیشرفتهEXACTO در هنگام شلیک گلوله و در هر زمان که مشکلی ناگهانی در فاکتورهای شرایط محیطی منطقه بوجود آید کمک به تنظیم و جبران سیر پرواز گلوله تا هدف را میکند بطور مثال اگر در حین شلیک گلوله ریزش ناگهانی قطرات باران ، وزش نگهانی باد ، پدیدار شدن گرد و خاک غبار و غیره بوجود آید سیستم تنظیم کننده سیر حرکت پروازی گلوله را تنظیم میکند. هم اکنون این فشنگهای پیشرفته برای اسلحه های نیروی تک تیرانداز ارتش ایلات متحده امریکا مانند Barrett M82,M107 و بر علیه وسایل نقلیه با زره سبک ، نیروهای پیاده ، بالگردهای  و هواپیماهای که در ارتفاع پایین پرواز می کنند و یا همچنین پهبادها مورد استفاده قرار میگیرد. در وب سایت DARPA تصویر ویدوئی منتشر گردیده است و نشان میدهد که نیروی تک تیراندازی با اسلحه کالیبر۵۰ (۱۲٫۷ میلی متری) و با سیستم هدایت شونده EXACTO دقیقا” به هدفی نشانه گیری و گلوله اش به آن هدف اصابت میکند و به گفته شرکت سازنده سیستم تنظیم کننده EXACTO توانائی تنظیم سیر پرواز حرکت گلوله را با فرکانس ۳۰ مرتبه در ثانیه را دارد.

البته در بعضی مواقع هدایت مرمی دارپا تا هدف با مشکل همراه میشود بخصوص در جنگ و زدخوردهای کشور افغانستان وقتیکه نیروهای تکیترانداز امریکائی بر علیه نیروهای طالبان از فشنگهای دارپا استفاده میکردند در برد و هدفگیری و اصابت گلوله دارپا با مشکلاتی برخورد میکردند. یکی از سلاح های که نیروهای تک تیرانداز آمریکائی بطور زیاد در افغانستان مورد استفاده قرار میدهند اسلحه کالیبر۵۰ (۱۲٫۷میلی متری) M107 می باشد که توانائی از بین بردن اهدافی را تا فاصله ۲۰۰۰ متری را می باشد، البته در این فاصله دقت نشانه روی و اصابت گلوله دارپا به هدف کم می شود و امکان از بین بردن نیروهای طالبان که از منفذ و سوراخهای کوچکی که در دیوار ساختمانها تعبیه کرده اند و به سمت نیروهای امریکائی شلیک میکنند را سخت می کند. سلاح دیگری که نیروهای تکتیرانداز ارتش امریکا در افغانستان استفاده میکنند و از دقت زیادی برخوردار است سلاح کالیبر۷٫۶۲  میلی متری M40A5  است که سیستم نشانه روی کامپیوتری ( TrackingPoint Innovations ) در روی آن نصب گردیده است و امکان اصابت گلوله ای این سلاح به اهداف بسیار زیاد می باشد، اما تجربه نشان داده است که مرمی فشنگ این سلاح انرژی جنبشی خود را در  فاصله ۸۰۰ متری از دست می دهد و در فاصله ۱۰۰۰ متری اصابت گلوله این سلاح به هدف خیلی کمتر و غیر ممکن می شود، نیروهای طالبان در کشور افغانستان اغلب از فاصله ۱۲۰۰ متری از منافظ ساختمانها با مسلسل های سبک PK روسی به سمت نیروهای امریکائی تیراندازی می کنند و از بین برد آنها در چنین مکانهای  با سلاحهای نیروهای تکتیرانداز کالیبر۵۰ (۱۲٫۷ میلی متری) که مجهز به مرمی دارپا  ویا سلاح های کالیبر ۷٫۶۲ میلی متری موجود در ارتش آمریکا غیر ممکن و سخت است.

این اولین پنجره به آینده جنگ است!

0

یک نظر

  1. Mataleb aali hast .mamnon

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*